Žebříček nejbezpečnějšch zemí anebo Světový index míruZajímá vás objektivní hodnocení nejbezpečnějších zemí na světě v roce 2019? Jako asi nejlepší meřítko může posloužit Světový index míru který od roku 2007 hodnotí země podle jejich mírumilovnosti. Aktuálně je v žebříčku hodnoceno 158 zemí světa.

Jaká jsou hlavní kritéria hodnocení? Jde o úroveň bezpečnosti ve společnosti, rozsah domácích a mezinárodních konfliktů a míru militarizace.

Asi není překvapením, že na nejlepších příčkách tohoto žebřícku se umistují zejména západní evropské země. Ve středu nelezneme zejména východodoevropské země a postupně se objevuje více afrických a asijských zemí, kde je situace horší. Dlouhodobě si nejlepší pozici v žebříčku drží Island, Dánsko a Nový Zéland. Naopak horší pozicí v roce 2019 překvapí například Spojené Státy Americké (128.), Jamaika (83.) nebo Turecko (152.).

Naše republika se dlouhodobě udržuje na výborných pozicích, historicky nejhorší místo které obsadila bylo 17., aktuálně se nachází na místě 10.

V následující tabulce naleznete TOP 10 nejbezpečnějších zemí:

1.Island
2.Nový zéland
3.Portugalsko
4.Rakousko
5.Dánsko
6.Kanada
7.Singapur
8.Slovensko
9.Japonsko
10.Česká republika